HaloMuzyka

najlepsze miejsce do promocji

TZN XENNA & APTEKA

1bStart 20:00
bilety 35/45PLN
Paszcza Lwa
ul. Kwietna 39, 80-330 Gdańsk

Zespół TZN Xenna powstał w sierpniu 1981 roku w Warszawie z inicjatywy wokalisty Krzysztofa „Zygzaka” Chojnackiego, gitarzysty Marka „Markusa” Kucharskiego, perkusisty Tomasza „Gogo Szulca” Kożuchowskiego i basisty Piotra „Czombego” Dubiela, którego wkrótce zastąpił Jacek „Sydney” Zientała (Dubiel został gitarzystą Deutera). Wiosną 1982 zespół zagrał trasę „Rock Galicja” wraz z Dezerterem i Deuterem w południowej części Polski występując m.in. w Rzeszowie i Krośnie.
W sierpniu wygrał eliminacje na festiwalu „Open Rock” w krakowskiej „Rotundzie” występując m.in. u boku grup: Turbo i Stalowy Bagaż, który umożliwił mu występ na festiwalu w Jarocinie. Muzycy jednak zrezygnowali z tej możliwości określając to miejsce mianem „festiwalu milicyjnego”.
W tym czasie grupa pojawiła się w reportażu Telewizji Polskiej dotyczącym subkultur („Sposob na życie” Ewy Skurczyńskiej), a także w programie o polskich punkach zrealizowanym przez zachodnioniemiecką stację ARD. Jesienią miejsce „Markusa”, który został wcielony do LWP zajął Andrzej „Falkonetti” Kuszpyt, z którym TZN Xenna zagrała koncert w Sali Kongresowej. W 1983 „Zygzak” został usunięty z zespołu, a obowiązki wokalisty przejął „Falkonetti”. Niewiele później muzycy przerwali działalność. „Gogo Szulc” odszedł do zespołu Tilt, natomiast „Sydney” w drugiej połowie lat 80. nawiązał krótką współpracę z Robertem Gawlińskim (wówczas exâ Madame) w jego zespole The Didet Bidet.
W 1984 roku TZN Xenna została reaktywowana przez: „Zygzaka”, „Markusa”, „Falkonetti’ego” (gitara basowa) i nowego perkusistę Dariusza „Dynię” Dynowskiego. W tym składzie zespół wystąpił w październiku w warszawskim klubie „Stodoła” grając obok Siekiery i amerykańskiej grupy Youth Brigade. W następnym roku muzycy wystąpili m.in. na festiwalu „Róbrege”, oraz nagrali w tonpressowskim studiu cztery utwory: „Dzieci z brudnej ulicy”, Ciemny pokój”, „Gazety mówią” i „Nasz świat”.
W pięcioosobowym składzie TZN Xenna grała koncerty do połowy 1987 roku, kiedy to muzycy postanowili zakończyć działalność. „Zygzak” później kontynuował granie w zespołach Lumpers i The Klaszcz. Wystąpił gościnnie na płytach: „Zdrada” (1996) zespołu Farben Lehre (śpiewając w utworze „Gazety mówią”), oraz na koncertowym albumie Armii „Koncert na XX-lecie” (wykonując utwór „To moja zemsta”). Dynowski w latach 2000â 2003 był perkusistą grupy Deuter.

Od 2010 roku zespół działał w składzie :Tele Kesur, Dynia, Klaus i Zygzak. Premierowy występ podczas festiwalu „Rock Na bagnie 2011” został dobrze przyjęty przez publiczność. Oprócz znanych z lat 80-tych utworów zespół zagrał swój nowy utwór „Niegrzeczny pomysł”. Ostatecznie jako „Kałasznikow” stał się zwiastunem nowego rozdziału w histori Tzn Xenna. Koncert 26.11.2011 w Suwałkach stał się pierwszym krokiem do klubowych spotkań z publicznością. Entuzjastyczne przyjęcie przez młodą i dorosłą publiczność utwierdziło zespół w słuszności podjętej decyzji o powrocie na scenę.
17.12.2011 Tzn Xenna po raz pierwszy od 24 lat wystąpiła w Warszawie. Koncert w Punkt Radio Luksembourgh obejrzało prawie 800 osób. Przy dźwiękach znanych utworów publiczność zdzierała sobie gardła śpiewając razem z zespołem. Nowe utwory „Kałasznikow” i „Wolacy” zostali dobrze przyjęci a na bis wystąpił GoGo Szulc(pierwszy perkusista TZn Xenna) grając „Gumę” i „Religię”.
Rok 2011 zakończył sie wydaniem drugiej po „Dzieciach z brudnej ulicy”, 7″EP „Tzn Xenna 981-2011”.Cały pierwszy nakład został wyprzedany w przedsprzedaż jeszcze przed wytłoczeniem.
18.11.2012 ukazała się pierwsza w historii zespołu płyta studyjna. „Dziewczyny w pogo” składająca się z siedmiu nowych utworów i 6 pereł z historii zespołu. Jest to niezwykle intrygująca pozycja ponieważ jest pierwszą, studyjną płytą wydaną w 31 lat od powstania zespołu.
Latem 2013 roku, w Mamoot Studio zespół nagrał swoją drugą studyjna płytę. Na płycie znalazło sie 7 premierowych utworów i sześć z historii zespołu. Materiał został zmiksowany w studio As One przez Smoka i Activatora.
Płyta CZART PRLU ukazała sie w dniu 9 listopada 2013 roku razem z dodatkiem w postaci dvd z koncertu w Jarocinie 2012. Jarociński koncert był pierwszym w historii zespołu występem na tym festiwalu.
W 2014 roku zespół zagrał 18 koncertów w ramach „Czart PRL-u tour 2014”. Wystąpił też w Pokojowej Wiosce Kryszny, która co roku organizuje koncerty w Ramach Przystanku Woodstok. Zespół pojawił się też na krakowskim Punk Fest 2014organizowanym przez Galicja Production.
Rok 2015 to dwie trasy zagrane wspólnie z Sexbombą.
Trasa „Wiosenne pogo” i „Skorpionalia 2015” odwiedziło trzynaście miast. Oprócz tego zagrał innych piętnaście koncertów m.in :na scenie alternatywnej Cieszanów Rock Festiwal, Hey Ho Ramona festiwal w Trzcielu i po raz drugi na Punk Fest 2015 w Krakowie.
W roku 2016 zespół przygotowuje się do wydania 3 płyty.

APTEKA Jędrzeja „Kodyma” Kodymowskiego, która początkowo miała być tylko rodzajem przewrotnego eksperymentu, alternatywnym sposobem spędzania czasu kumpli z liceum, wyrosła ponad swoje założenia stając się zespołem legendarnym, punktem odniesienia, wyróżnianym mianem kultu. Pomimo wielu metamorfoz, zmian personalnych, zespół wydał kilka krążków („Synteza”, „AAA…”, „Big Noise”, „Narkotyki”, „Live’92”, „Urojone całe miasto”, „Menda”, „Spirala”) i ma w swoim dorobku setki koncertów, nagrody i wyróżnienia prestiżowych periodyków muzycznych.

APTEKA od lat zajmuje czołowe miejsce na polskim rynku muzycznym. Jest niezależną przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. To przywilej dany tylko nielicznym.Wydany przez UNIVERSAL MUSIC POLSKA album zatytułowany po prostu „APTEKA” ukazał się w maju 2007. Zawarty na nim materiał muzyczny nie tylko nie zawiódł dotychczasowych fanów zespołu, ale okazał się również atrakcyjny dla wszystkich słuchaczy otwartych na nowe brzmienia i niebanalne teksty. Zarówno płyta jak i promująca ją trasa koncertowa DRUG STORY 2007 była jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych ostatnich lat w naszym kraju.

APTEKA to trans, psychodelia, rock, niesamowita energia i żywiołowość – o czym najlepiej przekonać się w czasie występów na żywo. Zespół gra dwugodzinny materiał zawierający utwory ze wszystkich dotychczas wydany płyt oraz utwory premierowe.Jędrzej „Kodym” Kodymowski: „Zespół, grupa, środowisko związane z nazwą „Apteka” to, nieograniczona hurtownia pewnej filozofii życia.
Nieelastyczna, a jednocześnie fantastycznie współgrająca z aktualnym tłem, daleka od pochlebstw, a jednak zespalająca tak skrajne życiowe ekstrema(…)”.

Poinformuj o wydarzeniu

Dodaj swoją muzykę

Promuj się

Odkryj nowych artystów