HaloMuzyka

najlepsze miejsce do promocji

POLSCY FANI MUZYKI – Podsumowanie

Rok 2017 nieuchronnie zbliża się do końca, a to oznacza, że nadszedł czas na podsumowania. W sferze muzycznej, był to na pewno ciekawy i intensywny rok. Jak wpłynął na gusty muzyczne Polaków? Czego  najchętniej słuchaliśmy w tym roku? TIDAL stworzył zestawienie najczęściej odtwarzanych utworów przez polskich użytkowników platformy, a przy okazji dokonał kilku ciekawych obserwacji.

 Pierwsze miejsce na liście na pewno dla nikogo nie jest  zaskoczeniem. Ten rok zdecydowanie należał do Eda Sheerana, a jego piosenki okupowały listy przebojów na całym świecie. Wśród 100 najczęściej słuchanych utworów na platformie TIDAL jego nazwisko pojawia się aż siedem razy.  Nie bez powodu bilety na jego koncert w 2018 roku w Warszawie wyprzedały się błyskawicznie. Zaraz za Edem Sheeranem, na podium znalazł się portorykański król popu – Luis Fonsi. Jego hit „Despacito” to absolutne objawienie mijającego roku. Trzecie miejsce na podium zajął utwór „Something just like this” powstały we współpracy Chainsmokers i Coldplay. A tak wygląda pierwsza dziesiątka najczęściej słuchanych przez Polaków utworów w serwisie streamingowym TIDAL:

 1. Ed Sheeran “Shape of you”
 2. Luis Fonsi „Despacito”
 3. The Chainsmokers, Coldplay “Something just like this”
 4. Ed Sheeran “Galway Girl”
 5. Kygo, Selena Gomez “It Ain’t me”
 6. Ofenbach “Be mine”
 7. ZAYN, Tylor Swift “I don’t wanna live forever”
 8. Ed Sheeran “Perfect”
 9. Charlie Puth “Attention”
 10. Burak Yeter “Tuesday” (feat. Danelle Sandoval)

Jak łatwo zauważyć, w pierwszej dziesiątce nie znajdziemy żadnego rodzimego artysty. Najwyżej notowanym w zestawieniu polskim wykonawcą jest Taco Hemingway, który z utworem „Nostalgia” zajmuje 12 miejsce na liście. Cztery pozycje niżej uplasował się kolejny rodzimy raper – Quebonafide z utworem „Candy”, który wykonał wraz z Klaudią Szafrańską. Ostatnie miejsce na podium przypadło Ani Dąbrowskiej, której utwór „Porady na zdrady” znajdziemy pod numerem 27 w notowaniu. Pomimo, iż polscy artyści nie znaleźli się wśród pierwszej dziesiątki najchętniej słuchanych utworów, to w porównaniu do roku 2016 można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania rodzimą muzyką. Rok temu w pierwszej setce najchętniej słuchanych utworów znalazło się zaledwie dziesięć polskich. W 2017 roku posłuchamy już osiemnastu rodzimych piosenek, wśród których pierwsza dziesiątka to:

 1. Taco Hemingway „Nostalgia” (poz. 12)
 2. Quebonafide feat. Klaudia Szafrańska “Candy” (poz.16)
 3. Ania Dąbrowska “Porady na zdrady” (poz. 27)
 4. Taco Hemingway „Chodź” (poz. 28)
 5. Quebonafide feat. ReTo “Half dead” (poz. 32)
 6. Taco Hemingway „Tlen” (poz. 34)
 7. Grzegorz Hyży “O Pani!” (poz. 38)
 8. Quebonafide “Bogini” (poz. 41)
 9. Taco Hemingway „Dele” (poz. 45)
 10. Alvaro Soler, Monika Lewczuk “Libre” (poz. 28)

Wygląda na to, że polscy fani muzyki najchętniej stawiają na rodzimy hip-hop. W pierwszej setce najczęściej słuchanych utworów, aż siedem pozycji zajmuje Taco Hemingway, a trzy Quebonafide. W zestawieniu pojawia się również Pezet oraz Paluch. Inni polscy artyści, których piosenki znajdziemy na playliście The Best 2017 to Ewa Farna, Sylwia Grzeszczak, Natalia Nykiel, Kayah i Agnieszka Chylińska.

W tegorocznym zestawieniu nie znajdziemy natomiast Margaret i Dawida Podsiadło, którzy w 2016 roku zajmowali wysokie pozycje na liście The Best 2016. Na playliście podsumowującej 2017 rok nie znajdziemy również żadnego przedstawiciela gatunku disco-polo, chociaż rok wcześniej piosenka „Przez twe oczy” zespołu Akcent figurowała w pierwszej setce.

Link do pełnej playlisty The Best of 2017:

https://listen.tidal.com/playlist/a123c2f7-1c11-4b4f-8cff-10d616e22110

 

O TIDAL:

TIDAL to globalna platforma rozrywkowa stworzona dla fanów przez artystów z całego świata. Użytkownicy TIDAL cieszą się dostępem do unikalnej zawartości, która bezpośrednio łączy artystów z fanami na wiele sposobów. Serwis oferuje bezstratną jakość dźwięku – jak na płycie CD, wideo o wysokiej rozdzielczości, możliwość odkrywania nowych artystów poprzez TIDAL Rising i unikalne przeżycia dzięki TIDAL X. TIDAL jest dostępny w 52 krajach z katalogiem ponad 50 milionów utworów oraz 190 000 materiałów wideo w wysokiej jakości. Więcej informacji na stronie www.tidal.com.

Obserwuj TIDAL: https://facebook.com/tidal, https://twitter.com/tidalhifi i https://instagram.com/tidal/

Poinformuj o wydarzeniu

Dodaj swoją muzykę

Promuj się

Odkryj nowych artystów